Felietony i Porady

Galeryja Krakoffska Koena Augustijnena

Dodano 19 września 2014 02:09, przez Redakcja
Galeryja Krakoffska Koena Augustijnena

Galeryja Krakoffska Koena Augustijnena

Co łączy kulturę pogańską z disco polo? Jaka jest pozycja kobiety we współczesnym społeczeństwie i czy wpływ zachodniej kultury zniszczył nasze słowiańskie korzenie? Uczestnicy projektu Galeryja Krakoffska, realizowanego przez Krakowskie Reminiscencje Teatralne w ramach Dance Moves Cities, odpowiedzi poszukają w tańcu.

Niedzielny pokaz to rodzaj rozmowy między dziewięcioma młodymi polskimi tancerkami a Koenem Augustijnenem, belgijskim choreografem. Ich dyskusje o przestrzeni publicznej, wpływie globalizacji na Kraków, pozycji młodych kobiet oraz spojrzenia na taniec ludowy były podstawą trzytygodniowych warsztatów, podczas których starali się opowiedzieć o rzeczywistości językiem tańca. Znalazło się miejsce na humor i śpiew. Na co jeszcze, przekonamy się podczas finałowego pokazu na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie.

Galeryja Krakoffska to część projektu Dance Moves Cities, dwuletniego (2013-2014) laboratorium choreograficznego prowadzonego przez zaproszonych “choreografów-rezydentów. Cykl realizują Krakowskie Reminiscencje Teatralne, New Theatre Institute of Latvia (Ryga, Łotwa) oraz Indisciplinarte (Terni, Włochy).  Jego ideą jest zbudowanie kontaktów między środowiskami tanecznymi miast, rozwijanie potencjału lokalnych artystów, a także odkrywanie miejsc, które w przyszłości mogłyby stać się przestrzeniami dla tańca.

Projekt zakończy się w tym roku w Rydze. Uczestnicy z trzech miast spotkają się, by zaprezentować publiczności finałowy pokaz. Ostatnia odsłona Dance Moves Cities  to jedno z wydarzeń  w programie Europejskiej Stolicy Kultury.

Taniec jest również elementem innych propozycji programowych 39.RMNSC. Więcej informacji można znaleźć na www.rmnsc.pl. Do zobaczenia 21.09 podczas pokazu, a także od 04.10 na wydarzeniach festiwalowych.

Reżyseria: Koen Augustijnen

Wykonanie, taniec i koncepcja: Ewa Hubar,  Agnieszka Barańska, Monika Kiwak, Magdalena Konopek-Młynarska, Marta Mietelska, Natalia Staninska, Dorota Wacek,  Anna Wańtuch, Natalia Wilk

Miejsce: pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską

Kiedy: 21.10.2014, niedziela, 15:00

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !