Felietony i Porady

Film "Ksiaze i dybuk" z nagroda na festiwalu w Wenwcji

Dodano 11 września 2017 03:09, przez Katarzyn Frąckowiak
Film "Ksiaze i dybuk" z nagroda na festiwalu w Wenwcji

Film „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument o kinie. Autorzy odebrali nagrodę w sobotę podczas gali zamknięcia 74. edycji festiwalu.

Film został zaprezentowany w festiwalowej sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema i walczył o nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej. 

Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami Waszyńskiego - wyjątkowej i tajemniczej postaci światowego kina, twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który, jak pokazują autorzy dokumentu, własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz. Syn biednego kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował ponad 40 filmów w Polsce, między innymi "Pieśniarz Warszawy", "Co mój mąż robi w nocy?", "Antek policjmajster", "Znachor", "Włóczęgi". Jako żołnierz II Korpusu Polskiego Waszyński był w Egipcie i Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino. Po wojnie współpracował z Orsonem Wellesem, był odkrywcą talentu Audrey Hepburn. 

Twórcy dokumentu starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.

Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film „Efekt domina” był prezentowany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród. 

Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku” i współreżyserem „Efektu domina”. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the Line” w reżyserii Reto Caffiego. 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !