Felietony i Porady

Duma i uprzedzenie i zombie

Dodano 3 października 2014 02:10, przez Katarzyna Frąckowiak
Duma i uprzedzenie i zombie

Czym jest mushup? To dzieło, które powstaje po przetworzeniu i uzupełnieniu własnym tekstem jakieś pozycji zaliczanej do klasyki literatury.
Tak właśnie stało się z najsłynniejsza powieścią "Duma i uprzedzenie" słynnej brytyjskiej pisarki Jane Austin. Amerykanin Seth Grahame-Smith przerobił jeden z najbardziej znanych i uwielbianych przez kobiety na całym świecie romans w horror o tytule "Duma I uprzedzenie i zombi". Wykorzystał w swojej książce prawie 85% oryginału, ubarwiając jednak strony znanej powieści historiami o zombie. Podobnie jak w orginale główna bohaterka nazywa się Elizabeth Bennet, ale ta walczy z wygłodniałymi potworami. Na swojej drodze spotyka przystojnego, ale wyniosłego i aroganckiego pana Darcy.
Książka ukazała się w 2009 roku, a niedawno ruszyły zdjęcia do filmowej adaptacji dzieła. Film ma wejść na ekrany w przyszłym roku i wtedy przekonamy się czy połączenie jednego z największych romansów z wątkiem o zombi było udane.
Nam do tego czasu pozostaje czekać, a może zastanowić się czy w dobrym kierunku zmierzają ci , którzy zmieniają klasyki literatury, czy chodzi im tylko o rozgłos i sławę choć na chwilę.
Ciekawe, co powiedziałaby Jane Austen, gdyby dowiedziała się, że jej "Dumę i uprzedzenie" przerobiono na krwawy horror.
Ale tego się nie dowiemy...

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !