Felietony i Porady

Czy idylliczny obraz przystojnego artysty palącego papierosa przed paryską kawiarnią wkrótce odejdzie do lamusa?

Dodano 25 listopada 2017 02:11, przez Katarzyna Frąckowiak
Czy idylliczny obraz przystojnego artysty palącego papierosa przed paryską kawiarnią wkrótce odejdzie do lamusa?

Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci francuskiego kina jest niedbający o nic palacz. Kobiety we francuskich filmach zawsze paliły papierosy. Od eleganckiej Coco Chanel odgrywanej przez Audrey Tatou aż do nagiej Adele z wystającym z ust papierosem w “Blue is the Warmest Colour”. Palenie zawsze pojawiało się na ekranie francuskiego kina. Prawdopodobnie już niedługo nie zobaczymy takiego widoku na ekranie. Francuski rząd chce  zakazać pokazywania palenia tytoniu w filmach. 

Podczas debaty parlamentarnej, w której trakcie były omawiane plany podniesienia ceny tytoniu, senator Nadine Grelet-Certenais, oskarżyła francuskich reżyserów o promowanie palenia papierosów w filmach.

“70% nowych francuskich filmów zawiera przynajmniej jedną scenę, w której bohater pali papierosa”, powiedziała w parlamencie. “To jest promocja nałogu w całym społeczeństwie, zarówno pośród dorosłych, młodzieży, jak i dzieci”, dodała.

Obawy Grelet-Certenais nie jest pierwszą osobą, która zwróciła na to uwagę. W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO - World Health Organisation) proponowała, żeby filmy, w których pokazywane są sceny palenia papierosów, były oznaczone, jako te dla dorosłych. Oświadczenie Nadine Grelet-Certenais nie pozostało bez echa. Francuska minister zdrowia, Agnès Buzyn obiecała podjąć zdecydowane działania w tym temacie. 

“Nie rozumiem, dlaczego palenie papierosów ma tak wielkie znaczenie we francuskim kinie”, powiedziała minister. Tymi słowami potwierdziła, że spotka się z ministrem kultury, aby omówić “demoralizację wizerunku społeczeństwa poprzez pokazywanie tytoniu w filmach”. 

Chociaż nie wiadomo jeszcze, jakie działania zostaną podjęte, oświadczenie Pani minister zostało wyśmiane przez internautów. Krytycy jednogłośnie ogłosili propozycję, aby zakazać tego “szalonego palenia papierosów”. Stwierdzili także, że być może powinno się również zabronić pokazywania scen, w których aktorzy biorą narkotyki albo jadą szybko samochodem. Radiowy show Le Cinéma est mort zażartował, że teraz we francuskich filmach będziemy podziwiać postacie, które będą jadły pięć owoców i pięć warzyw dziennie. 

Zważywszy na lipcowe ogłoszenie rządu, że w przeciągu następnych trzech lat ceny papierosów wzrosną, nastał ciężki czas dla palaczy we Francji. Idylliczny obraz przystojnego artysty przed paryską kawiarnią wkrótce może odejść do lamusa. 

Co Wy myślicie o decyzji francuskiego rządu? Czy palenie papierosów na ekranie powinno być zabronione?

 

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !