Felietony i Porady

Cezary Łazarkiewicz zdobył nagrodę Nike

Dodano 2 października 2017 03:10, przez Katarzyna Frąckowiak
Cezary Łazarkiewicz zdobył nagrodę Nike

Od 1997 roku w Polsce przyznawana jest Nagroda Literacka Nike. Celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści.

Zwycięzca, autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną. 

Zwycięzcą tegorocznej 21. edycji tej najważniejszej polskiej nagrody literackiej został Cezary Łazarewicz, autor reportażu "Żeby nie było śladów”. To pierwsza w historii nagroda dla reportażu historycznego.

„O historii mówi się teraz wiele i chętnie używa się jej instrumentalnie, bardziej lub mniej podretuszowując. Cezary Łazarewicz niczego nie instrumentalizuje ani nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy odtworzyć, jak najskrupulatniej okoliczności śmierci warszawskiego maturzysty, syna opozycjonistki poetki Barbary Sadowskiej, a także wszystko to, co po tej śmierci nastąpiło”, mówił o książce przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię Grzegorza Przemyka – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Ta książka jest pasjonującym śledztwem w sprawie kłamstwa, które nie zwyciężyło, ale też nie zostało ostatecznie zdemaskowane.

“Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu. Podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni: że po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, iż nagle znaleźliśmy się z powrotem w latach 80. Bardzo to jest ciężkie doświadczenie” podkreślił Fijałkowski.

Dodał także, że "ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy”.

Za reportaż „Żeby nie było śladów” autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015).

Pozostałymi książkami-finalistkami 21. edycji Nagrody Nike były: „Serce” Radki Franczak, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !