Felietony i Porady

20 obrazów Wojciecha Fangora na 42. piętrze Cosmopolitan w Warszawie

Dodano 27 maja 2018 03:05, przez Kasia Tilda Frąckowiak
20 obrazów Wojciecha Fangora na 42. piętrze Cosmopolitan w Warszawie

Od 26 maja do 1 lipca w każdą sobotę i niedziele w godz.14-19, w przestrzeni 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan, będzie można oglądać wystawę Wojciech Fangora – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie.

Artysta miał swoje wystawy w najważniejszych muzeach świata. Był wykładowcą na prestiżowych uczelniach. Jako jedyny dotąd Polak, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Tam m.in. prezentowany był tryptyk złożony z czerwonych różnokierunkowych fal na niebieskim tle, który można obejrzeć również w Cosmopolitanie.

Zaprezentowane zostaną głównie obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Fangora, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiążą dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42. piętra.

„Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiąże do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat” – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

Wystawie w wieżowcu Cosmopolitan towarzyszy premiera albumu Wojciecha Fangora „Color and Space”, który ma na celu prezentację twórczości artysty na całym świecie. To pierwsza międzynarodowa publikacja poświęcona artyście.

Wystawę oglądać można w każdą sobotę i niedzielę w godz. 14-19 od 26 maja do 1 lipca. Wejście o pełnych godzinach. Wstęp wolny, jednak w recepcji wieżowca należy pobrać bezpłatną wejściówkę.

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !