Felietony i Porady

Znakomity design na wyciągnięcie ręki

Dodano 9 czerwca 2010 08:06, przez Redakcja
Znakomity design na wyciągnięcie ręki

30 maja dobiegła końca druga edycja arena DESIGN - projektu dedykowanego wzornictwu i architekturze. Wydarzenie było okazją do spotkania polskich i zagranicznych projektantów, ekspertów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego i przedsiębiorców świadomych kluczowej roli designu w strategii firmy.

Na otwarciu wydarzenia obecny był sam Karim Rashid. Wykład legendarnego projektanta pod tytułem „Design zmienia świat” zgromadził tłumy słuchaczy i sprowokował do dyskusji o roli designu w biznesie oraz możliwości implementowania innowacyjnych strategii wzorniczych w polskich przedsiębiorstwach. Światowej sławy projektant zapytany podczas konferencji prasowej o źródło swojej kreatywności (przypomnijmy, iż Karim Rashid jest autorem ponad 3000 wzorów wdrożonych do masowej produkcji) tajemniczo odpowiedział, że to jego sekret. Podczas wydarzenia można było również podziwiać projekty Rashida, na wystawie znalazły się m.in. wyprodukowane przez xO DESIGN fotel Bite Me oraz stołki Baby Bite (przypominające swoim oryginalnym wyglądem postaci z animowanych bajek), a także zaprojektowaną dla ekskluzywnych salonów fryzjerskim kolekcję NUTOPIA, która poprzez futurystyczne kształty i krzykliwe kolory nawiązuje do minionej kultury POP.

Gwiazdą drugiego dnia wydarzenia była Li Edelkoort. Kobieta nazwana przez magazyn TIME jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody, autorytet w świecie designu i rektor najlepszej uczelni projektowej na świecie Design Academy w Eindhoven specjalnie dla zwiedzających arena DESIGN przygotowała prelekcję „Jesteśmy rodziną: projektowanie i styl życia w przyszłości". Na wstępie wykładu Li Edelkoort rozkołysała poznańską publiczność płynącymi z głośników dźwiękami piosenki „Stand by me”. Później nastąpiła bogato ilustrowana analiza trendów wzorniczych w kontekście przemian kulturowych i tendencji w życiu społecznym. Bez wątpienia warto było skorzystać z okazji i posłuchać prognoz Li Edelkoort, wszak z jej porad na codzień  korzystają najbardziej renomowane marki.

Wydarzenie uświetniło swoimi prelekcjami także wielu innych, uznanych ekspertów i projektantów z całej Europy (wśród gości znaleźli się m.in. Beata Bochińska, Christer Ericson, Rolf Sachsse, Daniel Klapsing i Wim Marseille). Mocnym punktem programu były, podzielone na 3 grupy tematyczne, panele dyskusyjne: 27 maja odbył się panel poświecony designowi, 28 maja panel dedykowany pojęciu design managment, a w dniu 29 maja paneliści skupili się na tematyce współczesnego systemu edukacji projektantów.

Wystawy i wydarzenia

W ramach tegorocznego wydarzenia odbył się szereg wystaw, ktore przedstawialy prace zarówno doświadczonych, uznanych projektantów, jak i młodych adeptów zawodu. Można było zobaczyć m.in. prezentowany wcześniej w Mediolanie projekt Serwantka autorstwa  Karoliny Tylki czy biodegenarowalny, kojarzący się z pojemnikami na jajka fotel MobiUse, zaprojektowany przez Jana Kochańskiego z myślą o imprezach masowych.

Interesujące wystawy przygotwała grupa młodych designerów PG13, która pod przewodnictwem Tomka Rygalika prezentowała eksperymentalny proces powstawania mebla oraz miesięcznik Weranda, który dla proekologicznych fanów designu zorganizował wystawę PROECODIZAJN, poświęconą ekologicznemu, świadomemu wzornictwu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także premiera nowej linii mebli NOTI COLORS BY DESIGNERS GUILD prezentowana w ramach Targów Designu moodFORM oraz przedstawione przez firmę Rosenthal najnowsze wzory wazonów  z kolekcji Studio Line.

Na arena DESIGN można było również podziwiać kolekcje mebli multisensorycznych dla dzieci firmy VOX Pook Pook i Meee (pierwszy z projektów został nagrodzony prestiżową nagrodą TOP DESIGN award 2010). Podczas konferencji prasowej poświęconej m.in. tym realizacjom omówione zostały etapy procesu projektowego oraz jego wywodzące się z nauk kognitywnych założenia. Pierwszy etap pracy nad produktem należał do naukowców, ktorzy zajęli sie analizą sposobu postrzegania i reagowania na bodźce przez małe dziecko. Drugi etap należał do projektantów, którzy mieli za zadanie tak zaprojektować meble aby ich atrybuty były dostosowane do sposbu postrzegania malucha (płaszczyzna wizulana, dotykowa i dźwiękowa) i stymulowały jego rozwój. 
W ramach arena DESIGN można było także zapoznać się z publikacjami dotyczącymi  szeroko rozumianego designu, były wśród nich pozycje z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury, typografii czy reklamy. Liczne organizacje i stowarzyszenia zadbały o dostepność różnorodnych, niezbędnych projektantom materiałów merytorycznych, przedstwiających programy wspierające rozwój designu oraz referujących definicje, procedury i korzyści związane z wzornictwem przemysłowym.


moodFORM

Równolegle z arena DESIGN odbyła się premierowa edycja Targów Designu moodFORM, swoje propozycje zaprezentowały różne branże, w ramach ekspozcji można było spotkać zarówno nowoczesne rozwiązania z zakresu wyposażenia i wykończenia wnętrz i łazienek, jak i  zapoznać się nowymi pomysłami na kreowanie wizerunku marki.


Poznań - stolica designu

Po raz kolejny Poznań stał się stolicą designu, wydarzenia organizowane w ramach arena DESIGN zebrały bardzo pozytywne opinie zarówno w środowisku projektantów i architektów, jak i ze strony szerokiej publiczności. Tegoroczne wydarzenie odweidziło niemal 8 000 osób.

Źródło: Informacja prasowa

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Komentarze użytkowników sophisti.pl