Felietony i Porady

Marcel Wanders

Dodano 17 marca 2009 10:03, przez NS
Marcel Wanders

Marcel Wanders  - Pragmatyczny wizjoner, który od lat pokazuje światu ludzką twarz designu. Bawi, zaskakuje a czasem onieśmiela. Ale zawsze zachęca do intymnego dialogu z przedmiotem.


Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych designerów naszych czasów. Sam mówi o sobie, że jest szczęściarzem,  wykonuje zawód który jest jednocześnie jego największą pasją, „budzę się rano, biorę ołówek, robię szkice i.. za to mi płacą". 46 - letni holenderski projektant od lat uwodzi zmysłowymi projektami.

Jego debiutem i przepustką do świata wielkiego designu stało się stworzenie drucianego ażurowego krzesła Knotted Chair Dekoracyjność tego modelu była wówczas rewolucyjna wspomina. Od tamtej pory, współpracuje z takimi firmami jak Cappellini, Flos, Boffi czy Bisazza. Projektant powtarza, że design trzeba czuć, a nie rozumieć. Uważa, że każdy przedmiot powinien być jak prezent urodzinowy - wspaniały, na granicy jawy i snu. Sam dba o detale, do kanapy dobiera tkaniny, poduszki i suwaki. Dla Holendra, ważne jest aby przedmioty, które projektuje wnosiły coś do naszego życia. Funkcjonalność stanowi dla niego kryterium drugorzędne. Meble powinny być nie tyle praktyczne, co ładne. Uważa, że ludzie kupują dzisiaj przedmioty, nie dlatego, że ich potrzebują, ale dlatego, że się im podobają.  

Marcel Wanders  był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. miano Designera Roku 2005, w konkursie Elle Decoration International Design Awards. Udało mu się podbić Europę, teraz pracuje w Stanach Zjednoczonych. Sukcesem stała się realizacja dla otwatego w grudniu hotelu Mondian w Miami. Powinien wyglądać jak Pałac Śpiącej królewny - obiecywał projektant. Aranżując ekskluzywne wnętrza, spełnił oczekiwania zleceniodawców. Podkreślali, że ich wybór padł na Wandersa, gdyż łączy design z wyczuciem teatralności i poczuciem humoru.

Pytany, o to skąd bierze pomysły i skąd wie co najbardziej podoba się ludziom, tylko się uśmiecha. Nie mam telewizora, nie czytam gazet, o nowościach chyba dowiaduję się z ulicy, w drodze do pracy, pomysły przecież wiszą w powietrzu.. Marcel Wanders to wizjoner, który chce wykreować cały świat!

Tylko zarejestrowani użytkownicy portalu sophisti.pl mogą komentować publikowane treści.
Jeśli posiadasz konto sophisti.pl zaloguj się aby dodać komentarz.
Posiadacze kont FB mogą korzeystać z funkcji szybkiego logowania Zaloguj przez Facebook

Treść nie była komentowana, bądź pierwszy !